Jak działa pompa paliwa w dieslu?

Zdjęcie starej pompySilnik diesla podobnie jak silnik benzynowy jest silnikiem spalinowym. W obydwu typach silników mikstura powietrza oraz paliwa jest zapalana, następnie dochodzi do eksplozji w cylindrach i napędzany jest wał korbowy. Następnie moment obrotowy jest przekazywany z wału na koła. Pomimo tego, że praca silnika benzynowego i spalinowego wydaje się bardzo podobna jest znacząca różnica w sposobie użycia pompy paliwa w silniku diesla i silniku benzynowym.

Natura pompy paliwa w dieslu

Olej napędowy jest „ciężki” w porównaniu do benzyny, nie ma go dużo w fazie lotnej. Diesel paruje znacznie wolniej niż benzyna. Diesel zapewnia bardzo dobrą energię i jest najczęściej produkowanym silnikiem spalinowym. Diesel jest bardziej wydajny od silnika benzynowego, zużywa mniej paliwa. W silniku spalinowym do zapalenia mieszanki paliwowo powietrznej wykorzystuje się iskrę ze świecy zapłonowej, natomiast w silniku diesla dochodzi do samozapłonu ponieważ w cylindrach diesla jest bardzo wysokie ciśnienie.

Wtrysk oleju napędowego do cylindra

Pompa paliwa w silniku diesla jest odpowiedzialna za bezpośrednie wtryśnięcie paliwa do cylindrów. Następnie paliwo jest zapalane w cylindrze przez bardzo gorące powietrze, które powstało w wyniku bardzo dużego ciśnienia.

Pompa paliwa jest najbardziej złożonym elementem silnika

Pompa paliwa jest bardzo trwała ponieważ musi wytrzymać bardzo wysokie temperatury oraz ciśnienie. W środku silnika powietrze jest skompresowane pod bardzo wysokim ciśnieniem, kiedy dochodzi do zapalenia paliwa to ciśnienie jeszcze bardziej się podnosi. Stąd też pompa paliwa w silniku diesla jest bardzo istotnym elementem całego silnika. Jest to główny komponent, który jest odpowiedzialny za cały proces dawkowania paliwa. Położenie pompy paliwa w silniku różni się z zależności od marki samochodu. Przeprowadzono wiele eksperymentów aby znaleźć najbardziej optymalne miejsce dla pompy paliwa w silniku. Wiele silników diesla ma zamontowaną pompę na silniku ponieważ wielu inżynierów twierdzi, że gdy pompa jest na górze to bardziej wydajnie dawkuje paliwo. Jeśli chodzi o silniki benzynowe pompa paliwa jest montowana w różnych miejscach, niekoniecznie na górze silnika.

Cały czas są prowadzone badania dążące do skonstruowania jeszcze bardziej wydajnej pompy paliwa dla silników diesla.

 

  1. Fajne wyjaśnienie, podoba mi się 🙂

Zostaw komentarz