Jak bezpiecznie jeździć samochodem jesienią i zimą?

Bezpieczna jazda samochodem w czasie zimy i jesieniJazda może być na tyle bezpieczna, na ile zdajemy sobie sprawę z sytu­acji wokół samochodu. W warun­kach ograniczonej widoczności nie jest o to łatwo. Odczuwalną poprawę można jednak zapewnić sobie w prosty sposób.

Zacząć trzeba jeszcze przed rusze­niem w drogę. Bardzo nieprzyjemne jest parowanie szyb od środka – jest to wina nadmiernej wilgoci panującej we wnę­trzu auta i/lub zbyt malej skuteczno­ści wentylacji. Za pierwsze odpowiada zwykle bałagan panujący we wnętrzu. Woda będzie gromadzić się bardziej w zapiaszczonych dywanikach, reszt­kach jedzenia itp. W warunkach jesien­no-zimowych, z tego samego powodu, lepiej sprawdzają się dywaniki gumowe.

W trakcie jazdy najważniejsze jest sprawne oświetlenie auta. Wszystkie żarówki muszą działać, ale trzeba też upewnić się, że światła są odpowied­nio ustawione. Ale na nic się to nie zda, gdy kierowca nie będzie wykorzysty­wał świateł zgodnie z przeznaczeniem. Widok kierowców jadących na świat­łach dziennych w deszczu lub mgle lub na światłach przeciwmgielnych przy dobrej pogodzie jest dość powszechny. Bardzo ważne jest też odpowiednie oznakowanie unieruchomionego przy drodze auta. Światła awaryjne nie wy­starczą, trzeba jeszcze właściwie sko­rzystać z trójkąta i założyć kamizelkę odblaskową.

6 wskazówek dla bezpiecznej jazdy samochodem

1. Usuń wilgoć

Zaparowana szyba w samochodzieSzyby będą mniej parować, gdy z wnętrza usunie się nadmiar wilgoci. Pomaga porządne odkurzanie i ułożenie na podłodze gazet, w które może wsiąknąć woda. Trzeba sprawdzić, czy wilgoć nie przedostaje się np. przez uszkodzone uszczelki drzwiowe.

2. Wymień filtr kabinowy

Nowy filtr kabinowyPoprawę skuteczności wentylacji i mniejsze parowanie szyb przyniesie wymiana filtra kabinowego na nowy. Filtr kabino­wy trzeba wy­mieniać co 15-30 tys. km, koszt takiej usługi w ser­wisie to zwy­kle 50-100 zł.

3. Prawidłowo używaj świateł

Na światłach dziennych nie można jeździć w trakcie opadów czy zamglenia. Wielu kierowców o tym zapomina. Trzeba też upewnić się, że wszystkie żarówki są sprawne.

4. Korzystaj z przeciwmgłowych w razie potrzeby

Przednie światła przeciwmgłowe można włączyć zawsze podczas opadów atmosferycznych albo we mgle. Należy jed­nak pamiętać, aby je wyłączyć, gdy sytuacja tego wymaga.

5. Załóż kamizelkę odblaskową

Kamizelka odblaskowaFormalnie nie ma obowiązku korzystania z kamizelki, ale jej skuteczność nie budzi wątpliwości. Jakiekolwiek prace przy samochodzie stojącym na drodze, zwłaszcza przy ograniczo­nej widoczności, będą o wiele bezpieczniejsze.

6. Ustaw trójkąt we właściwym miejscu.

Trójkąt ostrzegawczyW mieście trójkąt ma stać przy lub na aucie, poza miastem w od­ległości 30-50 m od niego. Trzeba też włączyć światła awaryjne. Na drogach szybkiego ru­chu trójkąt ostrzegawczy trzeba usta­wić 100 me­trów za samo­chodem.

Artykuł pochodzi z tygodnika „Motor”.

Zostaw komentarz