Jazda może być na tyle bezpieczna, na ile zdajemy sobie sprawę z sytuacji wokół samochodu. W warunkach ograniczonej widoczności nie jest o to łatwo. Odczuwalną poprawę można jednak zapewnić sobie w prosty sposób.
Zacząć trzeba jeszcze przed ruszeniem w drogę. Bardzo nieprzyjemne jest parowanie szyb od środka – jest to wina nadmiernej wilgoci panującej we wnętrzu auta i/lub zbyt malej skuteczności wentylacji. Za pierwsze odpowiada zwykle bałagan panujący we wnętrzu. Woda będzie gromadzić się bardziej w zapiaszczonych dywanikach, resztkach jedzenia itp. W warunkach jesienno-zimowych, z tego samego powodu, lepiej sprawdzają się dywaniki gumowe.
W trakcie jazdy najważniejsze jest sprawne oświetlenie auta. Wszystkie żarówki muszą działać, ale trzeba też upewnić się, że światła są odpowiednio ustawione. Ale na nic się to nie zda, gdy kierowca nie będzie wykorzystywał świateł zgodnie z przeznaczeniem. Widok kierowców jadących na światłach dziennych w deszczu lub mgle lub na światłach przeciwmgielnych przy dobrej pogodzie jest dość powszechny. Bardzo ważne jest też odpowiednie oznakowanie unieruchomionego przy drodze auta. Światła awaryjne nie wystarczą, trzeba jeszcze właściwie skorzystać z trójkąta i założyć kamizelkę odblaskową.
6 wskazówek dla bezpiecznej jazdy samochodem
1. Usuń wilgoć
Szyby będą mniej parować, gdy z wnętrza usunie się nadmiar wilgoci. Pomaga porządne odkurzanie i ułożenie na podłodze gazet, w które może wsiąknąć woda. Trzeba sprawdzić, czy wilgoć nie przedostaje się np. przez uszkodzone uszczelki drzwiowe.
2. Wymień filtr kabinowy
Poprawę skuteczności wentylacji i mniejsze parowanie szyb przyniesie wymiana filtra kabinowego na nowy. Filtr kabinowy trzeba wymieniać co 15-30 tys. km, koszt takiej usługi w serwisie to zwykle 50-100 zł.
3. Prawidłowo używaj świateł
Na światłach dziennych nie można jeździć w trakcie opadów czy zamglenia. Wielu kierowców o tym zapomina. Trzeba też upewnić się, że wszystkie żarówki są sprawne.
4. Korzystaj z przeciwmgłowych w razie potrzeby
Przednie światła przeciwmgłowe można włączyć zawsze podczas opadów atmosferycznych albo we mgle. Należy jednak pamiętać, aby je wyłączyć, gdy sytuacja tego wymaga.
5. Załóż kamizelkę odblaskową
Formalnie nie ma obowiązku korzystania z kamizelki, ale jej skuteczność nie budzi wątpliwości. Jakiekolwiek prace przy samochodzie stojącym na drodze, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności, będą o wiele bezpieczniejsze.
6. Ustaw trójkąt we właściwym miejscu.
W mieście trójkąt ma stać przy lub na aucie, poza miastem w odległości 30-50 m od niego. Trzeba też włączyć światła awaryjne. Na drogach szybkiego ruchu trójkąt ostrzegawczy trzeba ustawić 100 metrów za samochodem.
Artykuł pochodzi z tygodnika „Motor”.
0 Komentarze.